Sčítání kání(22)
Káně byly dlouhé roky předmětem sporu myslivců a ochránců přírody. Myslivci se báli jejího přemnožení (a tím pádem možnosti toho, že bude škodit), naproti tomu ochránci přírody si stáli za tím, že počet kání v přírodě je dlouhodobě stabilní a jejich přemnožení nehrozí.
A tak ochránci přírody v roce 1985 přišli s myšlenkou: Když každoročně projde mnoho osob po mnoha trasách v celé republice a budou počítat, kolik kání na své trase zpozorovaly, tak lze na základě zpracování výsledků z celé republiky a porovnání jednotlivých let odpovědně říci, zda stav kání roste, klesá či je stabilizovaný.Na jednoduchém principu tak vznikla jedna z nejstarších pozorovacích akcí u nás i ve střední Evropě. Tato monitorovací akce má jednoduchá pravidla a vysloveně se nabízí k zapojení dětských kolektivů se zájmem o přírodu.
Jak na to?
Sčítání probíhá ve třech termínech a to v polovině listopadu, v polovině ledna a v polovině března.Důležitý je výběr trasy, která má být v krajině, kde se střídají lesíky s poli a loukami. Pro výskyt kání je důležitá rozptýlená zeleň, remízky, aby káně nemusely létat pro potravu příliš daleko. Vybraná trasa má být dlouhá 5 km. Metoda pozorování: Nutné je dodržet ve všech sčítacích termínech stejnou trasu. Sleduje se úsek zhruba 300 metrů po obou stranách trasy, s dalekohledem je možné pozorovat až do 500 metrů. Podstatné je, aby v každém dalším roce bylo sledování prováděno na téže trase. Dodržení této metodiky je důležité pro objektivní zpracování zjištěných údajů.O pozorování se vede jednoduchá evidenční tabulka, kterou si můžete stáhnout ve formátu JPG nebo vám ji na požádání pošle koordinátor programu.
Káně lesní nebo rousná?
V zimním období, kdy sčítání probíhá, u nás může být kromě káně lesní i káně rousná. Zbarvení má hodně proměnlivé a je zpravidla bělejší než u káně lesní. Nejdůležitějším určovacím znakem je tmavá páska na konci ocasu u káně rousné, která u káně lesní chybí. U káně rousné je za letu nápadná tmavá skvrna v ohbí křídel a také tmavá páska na konci ocasu. Běháky káně rousné jsou opeřené až k prstům. Pokud si nebudete s určením druhu káně jisti, je možné do tabulky uvést káni jako neurčený druh.
Káně lesní | Káně rousná |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Co s vyplněnými tabulkami?
Pošlete je zpět koordinátorovi celého programu Sčítání kání v ČR Dr. Pavlu Řepovi z Tachova. Rád vám pomůže a odpoví na jakékoli dotazy týkající se tohoto programu na ochranu dravců.
odkaz na stránky české společnosti ornitologické :